Konstytucja

Czechowice-Dziedzice, 31 sierpnia 2015 roku 

KONSTYTUCJA LITURGICZNEJ SŁUŻBY OŁTARZA

przy parafii św. Andrzeja Boboli w Czechowicach – Dziedzicach


Ministranci, wypełniając swoją posługę liturgiczną, powinni kierować się dobrem wspólnoty Kościoła, w której centrum i istotę stanowi Bóg w Trójcy Jedyny.


  1. Ministranci mają obowiązek stawiania się w zakrystii ubrani w strój liturgiczny na 10 minut przed rozpoczęciem nabożeństwa lub Mszy Świętej, natomiast lektorzy na 15 minut przed, aby przećwiczyć wszelkie czytania oraz przygotować przyszłą liturgię. Czas ten przeznaczamy na modlitwę, na duchowe przygotowanie się do uczestnictwa w Eucharystii lub nabożeństwie oraz przygotowanie potrzebnych rzeczy, pomoc w ubraniu celebransa. Jeżeli ministrant przybędzie później do zakrystii nie zostanie dopuszczony do służby przy ołtarzu. W zakrystii obowiązuje bezwzględna cisza. Jeżeli nie służymy, nie przychodzimy oraz nie przebywamy w zakrystii. Udział służby liturgicznej we Mszy Świętej nie może ograniczyć się do wykonywania powierzonych im czynności. Posługa ma ich prowadzić do pełniejszego włączania się w święte obrzędy, aby uczestniczyć w nich "świadomie i owocnie". Spełnianie określonych czynności w liturgii nie może mieć charakteru występu, lecz posługi. Należy więc podkreślać przekazywaną treść, a nie samego siebie.
  2. Lektorzy i animatorzy maja obowiązek wpisywania się do notatnika lektorskiego. Lektorzy mają obowiązek służenia dwa razy w tygodniu oraz na wyznaczonej Mszy Świętej niedzielnej. Lektor w ciągu miesiąca powinien uzbierać 12 służeń; w przeciwnym razie zostanie zawieszony w czynnościach liturgicznych, również jeżeli nie będzie na 2 wyznaczonych służeniach niedzielnych (lektor ma możliwość zamienienia się z innym lektorem służeniem niedzielnym).
  3. Nieobecność na Mszy Świętej obowiązkowej i spotkaniach ministranckich można usprawiedliwiać u moderatora przynosząc usprawiedliwienie z podpisem rodzica do zbiórki podsumowującej miesiąc.
  4. Punktacja będzie podliczana i oznajmiana ministrantom na comiesięcznym spotkaniu ogólnym ministrantów. Ministrant, który zgromadzi największą ilość punktów będzie miał możliwość wyboru obowiązków na Mszach Świętych (porannych, wieczornych i niedzielnych) na następny miesiąc jako pierwszy, następnie ministrant, który zajął 2 i 3 miejsce; potem możliwość wyznaczenia obowiązków będzie miała reszta ministrantów. Ministranci mają możliwość zmiany służeń obowiązkowych przez tydzień od daty wyznaczenia. Za miesiąc ministrant powinien zdobyć oznajmioną przez moderatora liczbę punktów.
  5. Ministranci muszą wyznaczyć sobie jeden obowiązek w tygodniu na mszę ranną i jeden na mszę wieczorną plus obowiązek niedzielny.
  6. Jeśli ministrant nie osiągnie wymaganej ilości punktów zostanie zawieszony w wypełnianiu czynności liturgicznych na okres jednego miesiąca. Może zostać zawieszony także za nieodpowiednie zachowanie. Zawieszenie na 1 miesiąc powoduje, że nie można służyć przy ołtarzu – nie bierze się czynnego udziału w życiu liturgicznym i rekreacyjnym. Ministrant objęty zawieszeniem powinien jednak uczestniczyć w spotkaniach formacyjnych.
  7. Ministrant zawieszony 2-krotnie w ciągu roku (od XII do XI) jest pozbawiony kolędy. Natomiast raz zawieszony może iść po kolędzie tylko 1 raz. Wszyscy ministranci będą mieli przyznawane kolędy według ilości punktów.
  8. Ministranci odpowiedzialni są za stan swoich strojów liturgicznych.
  9. Wpisywane do zeszytu wpisy bez podpisu będą traktowane jak nieważne (służenia mogą podpisywać księża i animatorzy). Jeżeli wpis do zeszytu nie będzie czytelny służenie nie będzie zaliczone. Dbamy o stan naszego zeszytu poprzez jego estetyczny wygląd.
  10. Ministrant, który służy przy ołtarzu powinien mieć odpowiedni wygląd, tzn. właściwa fryzura, godny ubiór (czysta koszulka, długie spodnie i stosowne buty, a w niedzielę koszula). W przeciwnym razie nie zostanie dopuszczony do służby.
  11. Każdy ministrant służąc przy ołtarzu i uczestnicząc w spotkaniach ministranckich gromadzi określoną ilość punktów:
a)      Msza Święta Obowiązkowa (wyznaczona w grafiku): 3 pkt.
b)      PODWÓJNY OBOWIĄZEK: 10 pkt., jeśli ktoś ma obowiązek wtedy, gdy jest uroczysta Msza Św. musi przyjść na jeszcze jedną, wybraną Msze Św. Jeśli w tym dniu ktoś przyjdzie tylko na 1 obowiązek, otrzymuje tylko 1 pkt.
c)      Msza Święta nadobowiązkowa (msza nie wyznaczona): 2 pkt.
d)      Obowiązek w sobotę na mszę wieczorną: 5 pkt.
e)      Nabożeństwo- majowe, czerwcowe, różaniec, nieszpory, nowenna, wypominki w listopadzie, nabożeństwa do świętych, itp.: 3pkt.
f)       Nabożeństwa w sobotę i niedzielę: 5 pkt.
g)      Droga krzyżowa: 5pkt.
h)      Gorzkie Żale: 10 pkt.
i)        Spotkanie ministrantów (grupowe i ogólne): 10 pkt.
j)        Nieobecność nieusprawiedliwiona na mszy św. obowiązkowej:
-1 pkt.
k)      Nieobecność na Mszy Świętej nieobowiązkowej lub spotkaniu ministranckim: 0 pkt.

Swoją postawą i zachowaniem dajmy wiernym przykład właściwego
i pełnego uczestnictwa w Eucharystii.

Konstytucję podpisali:
o. Stanisław Juruś SJ - opiekun LSO
Jakub Ryński - moderator LSO
an. Dawid Żelazny - vice - moderator LSO
an. Piotr Jurczyk 
an. Michał Wilewski

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ferie zimowe- Ministranci

Witamy na nowej stronie ministranckiej!